Historia Teatru Avatar
O teatrze
Teatr Avatar to samofinansująca się organizacja tworząca spektakle i widowiska oparte na akrobatyce, tańcu i plastycznych formach ruchu. Jego celem jest niesienie widzom inspiracji, rozrywki oraz pozytywnych doświadczeń uczestnictwa w kulturze.
W repertuarze Teatru znajdują się pełnometrażowe rodzinne spektakle baśniowe, pokazy gimnastyki i akrobatyki powietrznej oraz oprawy artystyczne wydarzeń. Reżyserskie pomysły interpretują zręcznością ludzkiego ciała w oprawie zjawiskowych świateł i porywającej muzyki. Spektakle Teatru Avatar prowokują do przemyśleń, bodźcują i zapewniają przyjemne wrażenia estetyczne odbiorcom w każdym wieku. Pozwalają oderwać się od codzienności, jednak nigdy nie pozostawiają z poczuciem utraconej nadziei.
Początki
Teatr Avatar był jednym z pierwszych ugrupowań w Polsce zajmujących się dość nowym zjawiskiem, jakim był wtedy taniec z ogniem. Swoją działalność rozpoczął w 2004 r. organizując warsztaty z technik żonglerki ogniem oraz występując przed lokalną publicznością. Pierwsi tancerze Avatara, nie mogąc zdobywać wiedzy bezpośrednio od specjalistów (wówczas brakowało kadr trenerskich w rejonie), swoje nauki opierali na wiedzy zdobytej w Internecie oraz poprzez uczestnictwo w zyskujących na popularności festiwalach ogniowych i żonglerskich.
Wiosną 2005 r. grupa oficjalnie przyjęła nazwę „Teatr Tancerzy Ognia AVATAR” i dynamicznie rozpoczęła przygodę artystyczną dając pokazy na rozmaitych festiwalach i uroczystościach.
W 2006 r. zauważając wśród lokalnej młodzieży zafascynowanie tańcem ognia oraz sztukami ekspresji z zakresu cyrku i teatru ulicznego, reprezentanci Avatara wraz z lokalną społecznością artystyczną, postanowili założyć stowarzyszenie Uliczne Laboratorium. Jego członkowie mogli rozwijać swoje umiejętności, biorąc przy tym udział w lokalnych działaniach kulturalnych. Rok 2007 przyniósł duże zmiany. Teatr Avatar otrzymał osobowość prawną oraz uznanie wśród ekspertów, jednocześnie zyskując unijne wsparcie finansowe, co przyspieszyło jego rozwój.
Przez kolejne lata Avatar zapisywał się historią występów o charakterze społecznym, realizując projekty obywatelskie oraz cyklicznymi pokazami podczas obchodów świąt, zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo. W swym artystycznym dorobku zaczęli gromadzić występy na światowej scenie festiwalowej – w Dubaju, na Litwie, na wszystkich stadionach w Polsce podczas EURO 2012 oraz podczas Ceremonii Otwarcia ESK Wrocław 2016 i imprezach jej towarzyszących. Brali udział w międzynarodowych projektach kulturalnych w Rumunii, Niemczech, we Włoszech. Zaszczyt stanowi dla nich trwająca wciąż artystyczna współpraca z zespołem Percival, twórcami muzyki do gry Wiedźmin III.
Lata starań, doskonalenia się oraz wkładania serca w twórczość zaowocowały w 2016 r. udostępnieniem przez władze miasta Legnicy obiektu, w którym teatr utworzył „I-wszą Legnicką Interdyscyplinarną Akademię Ruchowo-Artystyczną z zakresu teatru ruchu (Teatr, Taniec i Cyrk Nowoczesny)”. Miejsca dostępnego, przyjaznego, stworzonego, by zyskiwać sprawność w sztukach akrobatycznych, tanecznych oraz aktorskich i plastycznych.
Jednak największe spełnienie marzeń przyszło wraz z dniem otwarcia własnej sceny widowiskowej dopasowanej technicznie do wymogów wszechstronnych produkcji Avatara. W wyniku gruntownej przebudowy siedziby Akademii Avatara w latach 2016-2024 udało się przeobrazić zaniedbany budynek dawnej szkoły medycznej wraz z salą sportową we w pełni wyposażoną scenę teatralną z dodatkową widownią na balkonie. Scenę, która pozwala mu na tworzenie niezapomnianych widowisk gromadzących wielopokoleniową publiczność i wyposażających widzów w bogate przeżycia ze świata nie wirtualnego. Łącznie na rzecz obiektu i jego wyposażenia od 2016 r. Avatar pozyskał ponad 4 miliony zł.